Artboard 1icon_burger icon_checkmark_red icon_checkmark icon_cross icon_down icon_download icon_edit icon_exclamationbox icon_eye icon_facebook icon_heart icon_home icon_house icon_lock icon_magnify icon_papers icon_prize icon_quote icon_site-switchericon_star icon_studerende icon_trio icon_twitter icon_up
Menu

Kredsens repræsentanter

Socialpædagogerne Bornholm er repræsenteret i en række udvalg – både lokalt her på Bornholm og centralt i forbundet.

Nogle udvalg er valgt på kongressen (efter indstilling fra kredsene) og valgperioden er 2 år.

Oversigterne herunder giver forhåbentligt et indsigt i de mange udvalg, hvor vi har repræsentanter siddende.

Repræsentation lokalt på Bornholm

Hoved MED Udvalg b-side

Repræsentant for LO; Phillip Nielsen (Klintebo), suppl. Jesper Klindt (Socialpsykiatrien Vest)

AMR;

Nils Toft (Ungehuset)

Praktikpladsudvalget

Bitten Sohn Thomsen

KFO, de kommunalt ansattes samarbejdsforum på Bornholm

Bitten Sohn Thomsen

LO Bornholms bestyrelse

Bitten Thomsen og Michael Tysk-Andersen (Børne- og Familiehuset)

LBR Lokalt beskæftigelsesråd

 Michael Tysk-Andersen (Børne- og Familiehuset) supleant

Lokalt udvalg for pensionister og efterlønsmodtagere

Lola Olsen, Birgit Gøtke, Axel Jørgensen, Agnete Bøtter-Jensen, Erik Mogensen og suppl. Niels Jørgensen

Ledersektionsbestyrelse

Natasja Mortensen (Røbo – Rø aktivitetscenter), Henrik Salinas (Børne- og Familiehuset)

 

Repræsentation centralt i SL og PKA

Hovedbestyrelsen i Faglige Seniorer

Agnethe Bøtter-Jensen

 Forbundsudvalget (Faglige Seniorer)

Agnethe Bøtter-Jensen

 Uddannelsesudvalget og Socialpædagogik (SL)

Conny Bøgh Møller (Familiebehandlerne)

Etisk udvalg (SL)

Niels Thuesen (Klintebo)

 Økonomiudvalget (SL)

 Dorthe Juul-Pedersen (Børne- og Familiehuset)

 Arbejdspladsudvalget (SL)

 Dorthe Juul-Pedersen (Børne- og Familiehuset) 

 

 

 Overenskomstudvalget (SL)

 Bitten Sohn Thomsen

 Faglige Selskaber (SL)

Charlotte Bjaler (fagligt selskab for udsatte børn og unge), Jesper Klindt (fagligt selskab for mennesker med sindslidelse) Erling Koefoed (fagligt selskab om voksne med fysiske og psykiske funktionsnedsættelser i boenheder), Ingrid Funch Jørgensen (fagligt selskab for marginaliserede og udsatte)

Kritisk revisor og suppleant (vælges på generalforsamlingen)

Bertil Ekstrøm (Socialpsykiatrien Øst) og Jens Westh

PKA delegeret

Niels Jørgensen, Jens Westh, Michael Tysk-Andersen, Ole Rødvig

Kongresdelegation (vælges på generalforsamlingen)

Bestyrelsen